Leisti
Informacija keliaujantiems su vaikais

Keliauti lėktuvu yra greita ir patogu tiek tėvams, tiek vaikams. Vaikai pro langus gali stebėti, kaip žemė tolsta ir kaip jie atsiduria debesyse ar virš jų. Tai nekasdienis reiškinys, kuriam laikui sukaustantis vaiko dėmesį.

Patarimai keliaujantiems su vaikais

 • Keliaujantiems su mažyliais rekomenduojame iš anksto internetu užsiregistruoti skrydžiui – taip sutaupysite laiko ir nereikės su mažyliais ilgai laukti eilėje.
 • Keliaujantiems su mažais vaikais Vilniaus oro uoste įrengta atskira eilė aviacijos saugumo patikrai. 
 • Tėvams, keliaujantiems su vaikais, leidžiama imti skysčių vaikui (paruošto pieno mišinio, arbatos, sulčių, tyrelių ar pan.) tiek, kiek gali prireikti kelionėje. Skysčių ir maisto vaikams nereikia dėti į plastikinį maišelį, kaip kitų rankiniame bagaže vežamų skysčių, tačiau vykstant aviacijos saugumo patikrai, juos reikia parodyti tikrinančiam oro uosto darbuotojui.
 • Prieš skrydį vaikams rekomenduojame vengti saldaus ir riebaus maisto, nes skrydžio metu jis gali sukelti pykinimą.
 • Kylant ar leidžiantis, rekomenduojame vaikui duoti atsigerti arba mėtinį saldainį, o kūdikį patariame pamaitinti krūtimi, duoti jam čiulptuką ar atsigerti.
 • Su vyresniais vaikais prieš kelionę patariame pasikalbėti. Supažindinkite juos su oro uostų procedūromis (registracija, dokumentų, asmens ir bagažo patikrinimas, įsodinimas į lėktuvą, kilimas, tūpimas). Susitarkite dėl elgesio taisyklių, pavyzdžiui, kad pasimetęs vaikas turėtų ne klaidžioti, bet likti vienoje vietoje, kad tėvams būtų lengviau jį surasti.
 • Iš anksto apgalvokite, kokių daiktų vaikui gali prireikti skrydžio metu, ir juos sudėkite į rankinį bagažą (žaislai, knygelės, gertuvės, sauskelnės, servetėlės ir t. t.). Atkreipiame dėmesį, kad žaislinius šautuvus rankiniame bagaže vežti draudžiama.
 • Prieš įsigydami bilietus kelionei, išsiaiškinkite aviakompanijos taisykles dėl įrangos gabenimo, taip pat galimas paslaugas mažamečiams. Priklausomai nuo skrydžių bendrovės, gali skirtis leistinas nemokamo registruoto bagažo kiekis bei svoris.

Paslaugos oro uoste

 • Oro uoste galite pasinaudoti nemokamais vaikiškais vežimėliais. Išvykdami juos rasite pažymėtose vietose išvykimo erdvėje – praėjus aviacijos saugumo patikrą ir ne Šengeno zonos laukimo salėje. Jei turite galimybę, pasinaudoję vežimėliais juos grąžinkite į tam skirtas pažymėtas vietas. Atvykdami vežimėlius rasite kiekvienoje oro uosto galerijoje, pasinaudoję juos palikite bagažo atsiėmimo salėje, pažymėtose vietose.

 • Oro uoste galite pasinaudoti vaiko priežiūros kambariais. Juos galite rasti: išvykimo erdvėje prieš aviacijos saugumo patikrą  -1 aukšte; už aviacijos saugumo patikros - Šengeno erdvėje prie A6 vartų ir ne Šengeno erdvėje prie parduotuvės bei atvykimo erdvėje (bagažo atsiėmimo skyriuje B ir C sektoriuose ir laukimo salės A sektoriuje). Vaiko priežiūros kambarius rasite pažymėtus ir Keleivių terminalo plane.

 • Nuo šiol laukiantieji skrydžio Vilniaus oro uoste galės praleisti laiką naujoje laisvalaikio erdvėje „Play and Read“ (liet. „Žaisk ir Skaityk“). Čia užsiėmimai numatyti ir patiems mažiausiems keliautojams, ir vyresniems oro uosto lankytojams. Praėjus aviacijos saugumo patikrą, antrame oro uosto aukšte, daugiau kaip 80 kvadratinių metrų plote lankytojams įrengta žaidimų zona, knygų ir kitų leidinių skaitykla, patogūs krėslai bei kitos skrydžio laukimą palengvinančios veiklos. Plačiau apie erdvę skaitykite čia

[[#ex]]

Pasas arba asmens kortelė

Kaip ir kiekvienam asmeniui, taip ir keliaujančiam vaikui būtina turėti galiojantį asmens dokumentą. Tai gali būti asmens tapatybės kortelė arba pasas, tačiau atkreipiame dėmesį, kad vaiko gimimo liudijimas nėra keliauti leidžiantis dokumentas.

Prieš ruošdamiesi kelionei, pasitikrinkite, ar asmens tapatybės kortelė galioja toje šalyje, į kurią vykstate. Ne visos šalys (pvz. Turkija, Egiptas ar Tunisas) asmens tapatybės kortelę pripažįsta kelionės dokumentu, todėl vaikui būtina turėti pasą.

Verta atkreipti dėmesį, kad vaikų asmens dokumentai galioja trumpiau (2–5 m.).

Kaip rekomenduoja Užsienio reikalų ministerija (URM), vykstančiojo į Europos Sąjungos (ES) šalis asmens dokumentas turėtų galioti bent 3 mėn., į kitas – ilgiau nei 6 mėn. nuo kelionės pradžios. Yra šalių, kuriose reikalaujama, kad asmens dokumentas galiotų bent 12 mėn. (pvz. Indija). Vykstantiems į tolimesnę šalį rekomenduojame kreiptis į URM konsulinę pagalbą ir pasitikslinti.

Daugiau informacijos apie kelionės dokumentus rasite čia.

Svarbu žinoti, kad jeigu asmens dokumentas nebegalioja ar yra dingęs, grįžti į savo šalį galima su asmens grįžimo pažymėjimu. Rekomenduojame turėti ir el. pašto dėžutėje saugoti visų savo kelionės dokumentų kopijas. Tai palengvins situaciją dokumentų praradimo atveju.


Tarptautiniai mokinio ar jaunimo pažymėjimai

Daugelyje šalių lėktuvais keliaujančiam  jaunimui ar moksleiviams taikomos nuolaidos. Paprastai pakanka pateikti asmens amžių įrodantį dokumentą, tačiau kartais nuolaidos taikomos tik su tarptautiniu moksleivio pažymėjimu ISIC (International Scholar Identity Card) ar Europos jaunimo kortele, todėl rekomenduojame prieš kelionę pasidomėti ir įsigyti tinkamą kortelę. Su jomis taikoma nuolaida muziejuose, parkuose, įsigyjant slidinėjimo abonementus kalnų kurortuose, inventoriaus nuomai ar instruktorių paslaugoms.

Atkreipiame dėmesį, kad tiek ISIC, tiek Europos jaunimo kortelė išduodama asmenims nuo 12 metų.


Nepilnamečių išvykimas

Atkreipiame dėmesį, kad jeigu vaikas į kelionę skrenda tik su vienu iš tėvų arba su lydinčiu asmeniu, priklausomai nuo šalies, į kurią skrendama (priklauso Šengeno erdvei ar ne), gali tekti turėti notaro patvirtintą kito tėvo ar abiejų tėvų leidimą.

Vykdami į šalį, kurioje reikia vizų, privalote gauti vizą ir savo vaikui, nepriklausomai nuo jo amžiaus. Skrendančių su įvaikintu vaiku gali paprašyti pateikti įvaikinimo dokumentus. Daugiau informacijos rasite čia.


Vienų nepilnamečių išvykimas

Būtina atkreipti dėmesį į vaiko amžiaus apribojimus, jei jis ketina keliauti vienas. Notaro patvirtinto tėvų sutikimo, kad vaikas gali keliauti vienas, jo gali nepakakti, nes šis dokumentas yra skirtas tik valstybės sienos tarnybai, o aviakompanijos turi savas taisykles. Todėl prieš pirkdami bilietą vaikui, kuris keliaus vienas, būtinai pasidomėkite aviakompanijų taisyklėmis.

Vykstant į užsienį rekomenduojame pasirūpinti:

 • Kelionės draudimu

  Vykstant į kelionę su vaiku rekomenduojame pasirūpinti jo kelionės draudimu arba Europos sveikatos draudimo kortele.

  Turintiems kreditinę kortelę su kelionės draudimu, papildomu draudimu paprastai rūpintis nebereikia – jis galioja visai šeimai, jei šeima keliauja kartu. Tačiau visuomet verta pasitikslinti galiojančio draudimo sąlygas, nes banko suteikiamas kelionės draudimas dažnai būna ribotas.

  Visoje ES (taip pat Islandijoje, Norvegijoje, Lichtenšteine ir Šveicarijoje) keliautojai turi teisę nemokamai gauti būtinosios medicinos pagalbos paslaugas, kurių išlaidas kompensuoja Valstybinis sveikatos draudimas. Šia paslauga gali pasinaudoti tie, kurie yra apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu ir turi tai patvirtinantį dokumentą (Europos sveikatos draudimo kortelę, kurią išduoda teritorinės ligonių kasos). Nelaimės atveju kreipiantis į gydymo įstaigą dėl būtinosios medicinos pagalbos, įstaigos registratūroje ar ligoninės priimamajame pateikite savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą bei kortelę. Priklausomai nuo šalies, iš pradžių gali tekti patiems mokėti už gydymą, tik po to kreiptis dėl kompensacijos.

  Keliaujantiems su mažamečiais vaikais, rekomenduojame pasirūpinti civilinės atsakomybės draudimu kelionės metu. Apsidraudus tėvams, civilinės atsakomybės draudimas galioja ir dėl nepilnamečių vaikų padarytos žalos.
   
 • Kitais sveikatos dokumentais

  Prieš vykdami į pasirinktą šalį, pasidomėkite, kokie skiepai joje yra būtini ar bent rekomenduojami. Kai kuriose šalyse tam tikri skiepai yra privalomi ir jie turi būti surašyti į skiepų pasą, kurį būtina turėti kelionės metu.

  Išleidžiant vaiką į stovyklą užsienyje, privalu iš anksto pasirūpinti sveikatos pažyma.

 • Pramogos vaikams Vilniaus oro uoste ir kita svarbi informacija keliaujantiems su vaikais:

  • Vaikiški vežimėliai ir gultukai. Vilniaus oro uosto laipinimo galerijose, kitaip vadinamose „rankovėse“, galima naudotis oro uosto vaikiškais vežimėliais. Tai itin patogu, kai išlipus iš lėktuvo norima nuvažiuoti pasiimti savo bagažo. Pasinaudojus vežimėliais juos palikti privalu specialiai įrengtose pažymėtose zonose. Vilniaus oro uosto terminale praėję aviacijos saugumo patikrą keliaujantieji su vaikais gali naudotis vežimėliais, skirtais naudoti viduje (jų negalima vežtis iki lėktuvo).  Jie patogūs tuomet, kai atidedamas skrydis ar vaikas užsinori miego. Prašome pasinaudojus vežimėliais, juos grąžinti į vietą.

  • Aviacijos saugumo patikros postuose taip pat galima pasinaudoti specialiomis kėdutėmis ir gultais kūdikiams. Jie praverčia, kai vienam keliaujančiajam – mamai ar tėčiui – tuo pačiu metu reikia ir palaikyti savo atžalą, ir rodyti laipinimo kortelę, ir paruošti bagažą patikrai bei pasiruošti pačiam – t. y. nusivilkti viršutinius drabužius.

[[#ex]] 

Jei turite pasiūlymų, klausimų, pageidavimų ar nusiskundimų maloniai prašome kreiptis elektroniniu būdu „Rašykite mums“,  arba skambinti telefonu +370 612 44442.

Paskutinė atnaujinimo data: 2020 10 14 d. 09:24
Atgal
X