Oro uosto naujienos

2014 01 17

Vilniaus oro uoste įrengtas antras išmanusis širdies gaivinimo aparatas

Šiandien švedo Ulfo Oldenborgo atstovaujama kompanija „Natural Pharmaceuticals“ Tarptautiniam Vilniaus oro uostui (TVOU) padovanojo jau antrą automatinį išorinį širdies defibriliatorių. Išmanusis aparatas buvo įrengtas TVOU ne Šengeno zonoje – sterilioje oro uosto erdvėje, kur skrydžių kasdien laukia ypač dideli keleivių srautai.

„Mūsų kompanija platina normalią širdies veiklą padedančius palaikyti maisto papildus iš natūralių žuvų taukų. Todėl mūsų misiją –skatinti žmonių savimonę rūpintis savimi, puikiai papildo siekis padėti gelbėti gyvybes“, - sakė „Natural Pharmaceuticals“ vadovas. – „Mūsų širdies defibriliatorių dovanojimo programa įkurta tam, kad žmonių gyvybes būtų galima išgelbėti skubiais atvejais“.

Defibriliatorius_VNO_I.Geluno-nuotr.jpg

„Oro uostas yra didelio judėjimo, o tuo pačiu – ir padidinto streso lygmens zona. Pagal mūsų vykdomus tyrimus, didžiausią stresą keleiviai patiria laukdami eilėje prie keleivių patikros“, - pasakojo TVOU generalinis direktorius Gediminas Almantas. „Ši iniciatyva mums be galo svarbi – nuo netikėtos nelaimės nė vienas nesame apsaugoti, todėl džiaugiamės „Natural Pharmaceuticals“ suteikta galimybe ekstremalioms situacijoms pasiruošti iš anksto ir sudaryti sąlygas keleiviams jaustis saugiau“.

„Siekdami sumažinti nelaimių tikimybę ir užtikrinti sąlygas savalaikei pirmajai pagalbai, TVOU padovanojome dar vieną širdies defibriliatorių, kuris bus įrengtas ne Šengeno zonoje, - sakė U. Oldenborgas. – Defibriliatorių trūkumas viešosiose vietose, kuriose telkiasi daug žmonių, yra labai rimta problema, į kurią būtina atkreipti visuomenės, verslininkų, medikų ir kitų atsakingų organizacijų dėmesį. Baisu, kai esi tarp daugybės žmonių, tačiau, nelaimei ištikus, jie negali tau padėti“.

Praėjusių metų rudenį „Natural Pharmaceuticals“ TVOU jau dovanojo vieną automatinį išorinį širdies defibriliatorių, įrengtą už keleivių patikros vartų. Iki to laiko oro uostas turėjo ir nutikus nelaimei galėjo naudoti pusiau automatinį defibriliatorių. Tačiau pusiau automatiniu gaivinimo aparatu gali naudotis tik pirmąją pagalbą teikti galintys specialistai – oro uosto aviacijos saugumo pareigūnai arba mediko licenciją turintys geranoriški keleiviai. Tuo tarpu automatiniu „Natural Pharmaceuticals“ dovanotą defibriliatorių aktyvuoti ir padėti sunegalavusiam žmogui gali bet kuris keleivis. Šis išmanus prietaisas turi specialias garsines instrukcijas, jo naudojimas itin saugus ir paprastas. Šiemet TVOU ne Šengeno zonoje įrengus antrąjį automatinį išorinį defibriliatorių, oro uostas turės iš viso tris gyvybiškai svarbius aparatus.

Pasak TVOU sveikatos specialistės Lidijos Mačiulienės, išorinis širdies defibriliatorius – būtinas prietaisas oro uoste. „Pati oro uosto aplinka reikalauja būti pasirengusiems padėti nelaimės ištiktam žmogui. Staigi mirtis nesirenka nei vietos, nei laiko. Ji gali ištikti kiekvieną – tiek jauną, tiek seną. Pagrindinis šiuolaikinės medicinos tikslas yra pasipriešinti mirčiai. Todėl TVOU skiria didelį dėmesį oro uosto darbuotojų pradinio gaivinimo įgūdžių mokymams. Ne tik teisinės, bet ir moralinės nuostatos įpareigoja padėti nukentėjusiam ir suteikti pagalbą klinikinės mirties ištiktam žmogui. Pradinio gaivinimo įgūdžiai net ir be specialaus medicininio išsilavinimo kiekvieną darbuotoją daro naudingesniu šiuolaikinės visuomenės nariu“, - kalbėjo L. Mačiulienė.

Statistika rodo, jog dvi iš trijų mirčių dėl širdies smūgio įvyksta ligoniui nepasiekus gydymo įstaigos. Tokiu atveju nedelsiant pradėjus pradinį gaivinimą, išgelbėjimo tikimybė padidėja dvigubai. Ypač jei pradinis gaivinimas pradedamas praėjus ne daugiau kaip 4 minutėms yra didelė tikimybė atkurti širdies veiklą ir kvėpavimą. Vien pradinio gaivinimo gelbėjant žmogaus gyvybę neužtenka, tačiau jis yra viena iš „Gyvybės grandinės“ dalių, kuri būtina, kol atvyks kvalifikuota medicininė pagalba:

Ankstyvas kvalifikuotos pagalbos iškvietimas > Pradinis gaivinimas > Ankstyva defibriliacija > Ankstyva specializuota pagalba


„Toks automatinis išorinis defibriliatorius, kokį įrengėme šiandien, yra išmanus ir patikimas kompiuterizuotas prietaisas, kuris garso ir vaizdo nurodymais padeda saugiai atlikti defibriliaciją. Atidarius prietaisą, žmogus išgirsta garsinius ir mato tekstinius nurodymus, ką daryti ir koks turi būti tolimesnis gaivinimo veiksmas. Prie nelaimės ištikto žmogaus prijungus elektrodus, prietaisas pats išanalizuoja širdies veiklą, nurodo, ar reikalinga defibriliacija, o jei reikalinga, ją atlieką”, - detaliai naujojo prietaiso veikimą pristatė L. Mačiulienė. Pasak jos, svarbu ir tai, jog antrasis dovanotas defibriliatorius įrengtas oro uosto ne Šengeno zonoje – taip prietaisas nelaimės atveju lengviau pasiekiamas visam ne Šengeno erdvėje kaupiamam keleivių srautui.

TVOU sveikatos specialistė pasakoja, jog dažniausiai įvykio vietoje nustatyti staigios mirties priežastį yra labai sunku net ir kvalifikuotam medikui. Todėl drauge su “Natural Pharmaceuticals” siekiama, kad bet kuris oro uoste esantis žmogus (darbuotojas, keleivis ar svečias) kuo greičiau galėtų atlikti pirmas tris “Gyvybės grandinės” dalis iki pirmosios pagalbos tarnybos atvykimo.

Pagal ES rekomendacijas, išorinis širdies defibriliatorius turėtų būti įrengtas viešose vietose, kur 16 valandų per parą susiburia ne mažiau kaip 200–250 žmonių. Tokiam žmonių skaičiui turi būti skirtas vienas toks aparatas. TVOU per dieną apsilanko apie 5000 žmonių. Antrą širdies defibriliatorių Lietuvai padovanojusi kompanija „Natural Pharmaceuticals“ penkis tokius įrenginius yra padovanojusi Lenkijoje.

Atgal į sąrašą